
Korzystamy z wiedzy i doświadczenia naszych pracowników, aby poprzez wolontariat kompetencyjny wspierać lokalne społeczności. To pierwszy krok do zrozumienia ich potrzeb. Wspólnie możemy tworzyć zrównoważoną przyszłość, w której wszyscy będą mogli się rozwijać. Właśnie zakończyliśmy drugą edycję programu 3M Impact Local, w którym nasi wolontariusze przeznaczyli łącznie 1600 godzin swego czasu pracy na realizację projektów. Musieli wyjść ze swojej strefy komfortu na wielu poziomach – poznać się, zorganizować w świeżo utworzonej grupie i podzielić się wiedzą ekspercką na temat procesów i narzędzi tak by znaleźć dla swoich umiejętności najlepsze zastosowanie w rozwiązaniu wyzwań fundacji i spojrzeć szerzej na potrzeby innych
- mówi Ewa Jaxa-Jankowska, odpowiedzialna za CSR w 3M w Polsce.
Widzimy wiele zalet w pracy z różnymi osobami w grupie, a także dużą wartość płynącą ze sprawdzania siebie w zupełnie nowym środowisku. Nauczyliśmy się wykorzystywać swoją wiedzę i kompetencje poza organizacją, co daje nam szersze spojrzenie na dotychczas wykonywaną pracę. Rozwijamy umiejętności interpersonalne, możemy sprawdzić się jako liderzy, a satysfakcja jest ogromna, bo widzimy realne korzyści naszego wsparcia. Po stronie fundacji współpracujemy zazwyczaj z niewielkimi zespołami, które realizują niesamowite projekty o szerokim zasięgu, a potrzebują wsparcia w usprawnieniu codziennych procesów czy opracowania narzędzi do nagłośnienia swojej działalności.
– mówi Joanna Sidorowicz, 3M.
To był kluczowy problem, z którym ta fundacja borykała się od początku swojego istnienia. Szukaliśmy narzędzia finansowego skrojonego pod fundację, dlatego przeanalizowaliśmy wybrane oprogramowania do zarządzania budżetem pod kątem zidentyfikowanych wspólnie kryteriów. Wybraliśmy najbardziej optymalny pakiet rozwiązań do przetestowania przez fundację w praktyce.
– podkreśla Bartosz Rychert, 3M.

Poprosiliśmy o pomoc w poprawie naszych wewnętrznych procedur, zaudytowanie tego, co i jak robimy, i co możemy poprawić, zwłaszcza w komunikacji wewnętrznej, logistyce i obiegu dokumentów. Brakowało nam wiedzy eksperckiej, którą dostaliśmy od wolontariuszy 3M. Od stycznia wdrożymy w życie to, co wspólnie wypracowaliśmy. Bardzo za to dziękujemy, dla nas jest to bezcenne wsparcie.
- mówi Agnieszka Krasoń, członek zarządu w Banku Żywności.