Podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow odbyły się liczne dyskusje o zrównoważonym rozwoju. Jeden z paneli – poświęcony ekologicznym wyzwaniom, z którymi mierzą się firmy produkcyjne – był współorganizowany przez firmę 3M, której zagadnienia środowiskowe są niezwykle bliskie. Gayle Schueller, Senior Vice President and Chief Sustainability Officer w 3M, opowiedziała o działaniach i planach firmy dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Konferencja klimatyczna ONZ COP26 to jedno z kluczowych wydarzeń na świecie dotyczących zrównoważonego rozwoju. Podczas tegorocznej edycji podkreślano postępy krajów członkowskich ONZ w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, jak i konieczność dalszych wysiłków w tym zakresie. Działania te należą także do priorytetów firmy 3M, która nieustannie poszukuje nowych rozwiązań w tej kwestii. W tym roku kolejnym krokiem firmy na drodze do ochrony środowiska było przystąpienie do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Głównym celem tej umowy jest wspieranie działań, które pomagają zmniejszyć wydzielanie gazów cieplarnianych na tyle, aby nie wpływały one na klimat.
Podczas COP26 odbył się m.in. panel na temat wyzwań środowiskowych, z którymi mierzy się branża produkcji. Partnerem dyskusji było 3M reprezentowane przez Gayle Schueller, która zwracała szczególną uwagę na konieczność podjęcia pilnych działań z zakresu ochrony środowiska, podejmowania decyzji, kierując się wiedzą naukową oraz współpracy szerokiego grona partnerów.
Schueller skupiła się na możliwościach rozwoju, które stoją nie tylko przed 3M, ale też przed całą branżą produkcyjną w związku z realizacją tzw. 3. zakresu (scope 3 emissions). Dotyczy on redukcji śladu węglowego powstałego pośrednio, np. w wyniku wytworzenia surowców, zagospodarowania odpadów czy transportu produktów. Jest to jeden z trzech wymogów, które przedstawione zostały w protokole GHG (GreenHouse Gas Protocole) przygotowanym przez Parlament Europejski w ramach ograniczenia wpływu firm na środowisko. Pierwsze dwa zakresy odnoszą się do bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw oraz emisji pośredniej w postaci zużywanej energii elektrycznej bądź cieplnej. 3. zakres jest szczególnym wyzwaniem dla 3M ze względu na różnorodność produktów firmy oraz globalny zakres świadczonych usług. Wraz z rozwojem technologicznym zwiększa się skala produkcji, a ta z kolei ma wpływ na środowisko. To właśnie zrównoważony rozwój staje się odpowiedzią na coraz szybciej rozwijający się przemysł.
3M ma sposób na sprostanie ekologicznym wyzwaniom
Podczas panelu Schueller podkreślała, że najważniejszą inicjatywą 3M, która ma wpływ na produkcję, jest Sustainability Value Commitment – deklaracja, że każdy nowy produkt firmy będzie wywierać pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki temu naukowcy biorą pod uwagę ten aspekt już na etapie projektowania produktu. Przykładem realizacji Sustainability Value Commitment są granulki pochłaniające smog stosowane jako powłoka dachowa lub materiał izolacyjny Thinsulate™, którego włókna są zrobione z butelek PET.
3M podejmuje również liczne działania w obszarze współpracy producentów, dostawców oraz klientów. Rosnąca świadomość na temat wagi zrównoważonego rozwoju powoduje, że coraz więcej firm przystępuje do dialogu. Przedstawicielka 3M zwróciła uwagę, że inwestorzy są zainteresowani nie tylko biznesową stroną współpracy z 3M, ale również wpływem wspieranych projektów na środowisko. Gayle Schueller przewidywała również, że w kolejnych latach najważniejszym działaniem w tym zakresie będzie przede wszystkim osiągnięcie kompromisu między firmami, inwestorami, politykami i konsumentami.
Proces pozytywnych zmian zachodzi w 3M już od wielu lat. Schueller podkreśliła, jak ważne jest zrozumienie, że zrównoważony rozwój stanowi realne wyzwanie. Właśnie dlatego w ciągu następnych 20 lat 3M zainwestuje miliard dolarów w działania proekologiczne. Firma podjęła również szereg zobowiązań klimatycznych, wśród których można wymienić: osiągnięcie całkowitej neutralności węglowej do 2050 r., zmniejszenie zużycia wody w zakładach o 25% do 2030 r., inwestycję w najnowsze instalacje oczyszczania wody oraz zmniejszenie wykorzystania tworzyw sztucznych z paliw kopalnych o 56,7 tys. ton do 2025 r.
Konferencja Klimatyczna ONZ COP26 z udziałem światowych przywódców odbyła się w dniach 31 października – 13 listopada w Glasgow. Jest to wydarzenie cykliczne – głównym celem spotkań jest realizacja uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 r. Kraje członkowskie ONZ zawarły wtedy porozumienie o walce ze zmianami klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.