Jak zachęcać młodych ludzi do kariery w świecie nauki? Jak pokazuje ostatnia edycja raportu 3M „State of Science Index”, aż trzy czwarte Polaków oczekuje od państwa lepszego dostępu dla kobiet do kształcenia w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki. Jednocześnie, choć nasza wiara w osiągnięcia naukowe systematycznie rośnie, to nawet co piąta osoba deklaruje, że już na etapie szkoły podstawowej została skutecznie zniechęcona do dalszego rozwoju w zakresie nauk ścisłych. Jak zatem skutecznie wspierać rozwój młodych w obszarze STEM? Te i inne zagadnienia pogłębią eksperci i ekspertki m.in. z 3M w trakcie najbliższej edycji wydarzenia Perspektywy Women in Tech Summit w dniach 8-9 grudnia 2020.
Choć większość studentów w Polsce to kobiety, to wciąż na politechnikach stanowią one wyraźną mniejszość*, w szczególności w przypadku kierunków związanych z nowymi technologiami. Tym bardziej mam nadzieję, że jako mentorce WITS 2020 uda mi się zainspirować jeszcze więcej młodych kobiet do wyboru kształcenia w obszarze STEM.
* Raport „Kobiety na Politechnikach” 2020 LINK
Poprzez udział w WITS 2020 chcemy pokazać, że ścieżki kariery w organizacji związanej z technologiami mogą być bardzo zróżnicowane. Wiele osób boi się aplikować do firm produkcyjnych czy technologicznych, bo nie mają wykształcenia kierunkowego. To błąd! W 3M mamy szerokie spektrum dywizji biznesowych, od tych wymagających specjalistycznej wiedzy w naukach ścisłych po kierunki zorientowane bardziej społecznie, tj. sprzedaż, marketing czy HR. I jak pokazują przykłady wielu pracowników firmy, możliwe jest budowanie doświadczenia zawodowego w więcej niż jednym obszarze.
Wiele kobiet, mimo ogromnego potencjału, który w nich drzemie, obawia się zmiany ścieżki kariery na obszar nowych technologii. Dzieje się tak za sprawą głęboko zakorzenionych w naszej świadomości stereotypów na temat płci i specyfiki pracy w IT. Wielu osobom wydaje się, że automatyzacja procesów i wytwarzanie oprogramowania to domena mężczyzn, którzy z natury przejawiają większe zdolności w kierunku nauk ścisłych, i że w świecie zaawansowanych technologii nie ma miejsca dla kobiet. Nic bardziej mylnego! W moim „tech-talku” rozprawiam się z tego typu mitami.